Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

VIII Dolnośląskie Forum Kobiet. Kobiecy świat sukcesu

 

Sukces, kabaret i pierogi
VIII DOLNOŚLĄSKIE FORUM KOBIET. Kobiecy świat sukcesu

Trzysta aktywnych kobiet, wybór najlepszych ruskich pierogów z Dolnego Śląska, występy kabaretów, podsumowanie konkursów na Najciekawszą kronikę KGW i Najaktywniejszy lider pracujący na rzecz społeczności wiejskiej, muzyka, rękodzieło oraz regionalne i tradycyjne produkty kulinarne. A wszystko to w środę 19 września w DODR we Wrocławiu, podczas ósmej edycji Dolnośląskiego Forum Kobiet.
Tegoroczne Forum zorganizowano pod hasłem Kobiecy świat sukcesu. Celem spotkania była prezentacja sukcesów kobiet z terenów wiejskich. Sukcesów w sferze społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Głównymi bohaterkami spotkania były kobiety aktywne społecznie i zawodowo z obszarów wiejskich Dolnego Śląska. Nie zabrakło także zaproszonych gości ‒ Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Radosława Mołonia, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierza Chlebosza, burmistrzów, wójtów, przedstawicieli dolnośląskich samorządów oraz instytucji okołorolniczych.
Podczas Forum zostały podsumowane dwa wojewódzkie konkursy III edycja wojewódzkiego konkursu Najciekawsza kronika Koła Gospodyń Wiejskich 2012 oraz VIII edycja wojewódzkiego konkursu Najaktywniejszy lider pracujący na rzecz społeczności wiejskiej w ramach krajowego konkursu Kryształowej Koniczyny. Dyplomy, statuetki i nagrody wręczali laureatom – zastępca Dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych UMWD Alina Majgier, Wiceprzewodnicząca sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Ewa Rzewuska i Dyrektor DODR we Wrocławiu Ryszard Czerwiński.

Jak realizować cele
Forum było także okazją do wysłuchania kilku wykładów ‒ licencjonowany trener biznesu Joanna Konczanin dała wszystkim uczestnikom kilka wskazówek, jak z pasją i radością realizować swoje cele. O tym, jak osiągnąć sukces opowiedziały Burmistrz Miasta i Gminy Góra Irena Krzyszkiewicz, właścicielka firm Kuźnia Urody i Specjalistyczna Edukacja Kosmetologiczna i wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Miłoszyc Anna Raczkowska oraz Stanisława Franczak z zespołu Szalejowianki.

Dolnośląskie pierogi ruskie
Kluczowym punktem programu było wybieranie Najlepszych pierogów ruskich z Dolnego Śląska. O wpis na listę Produktów Regionalnych i Tradycyjnych oraz wywiad etnograficzny konkurowało Koło Gospodyń Wiejskich z Chrząstawy Wielkiej, Koło Gospodyń Wiejskich z Żeliszowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Biaław Małych, Koło Gospodyń Wiejskich ze Ślubowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Paszowic. Jury składające się ze wszystkich uczestników Forum oceniało pierogi. Zwycięskie pierogi przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Chrząstawy Wielkiej będą serwowane w barze Noclegi Zwycięska przy Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Zdobywcy statuetek
Na sali znalazło się dziesięciu laureatów wojewódzkiego konkursu Najaktywniejszy lider pracujący na rzecz społeczności wiejskiej, uhonorowanych kryształową statuetką Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Komisja konkursowa wybrała Czesława Długosza z Okmian do udziału w krajowym konkursie Kryształowej Koniczyny. Lider przedstawił ponad 20-letnie zbiory wycinków prasowych, podziękowań i dyplomów dokumentujących jego pracę na rzecz lokalnej społeczności.
Uroczysta gala rozstrzygnięcia XII finału Krajowego Konkursu Kryształowej Koniczyny odbędzie się 27 listopada 2012 r. w Warszawie.

Zakupy i kabarety
Swoimi występami bawiły publiczność Szalejowianki z Szalejowa Dolnego, kabaret Maciejowa z Rogowa Sobóckiego, kabaret O NOMOS z Ostroszowic oraz Uciechowskie Variete. Podczas przerw goście zwiedzali stoiska twórców ludowych z pracami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi pochodzącymi z Dolnego Śląska oraz wystawę kronik zgłoszonych do konkursu Najciekawsza kronika Koła Gospodyń Wiejskich 2012.

Agnieszka Kowalczuk-Misek, Ewa Wróbel DODR we Wrocławiu
 

 

Zmodyfikowano: 12.06.2015