Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

VI Forum Agroturystyczne


28 kwietnia 2011r. już po raz szósty dolnośląscy właściciele gospodarstw agroturystycznych, członkowie i prezesi stowarzyszeń agroturystycznych oraz naukowcy ze szkół wyższych uczestniczyli w Dolnośląskim Forum Agroturystycznym. Tym razem tematem spotkania były „Działania edukacyjne w agroturystyce”.

Frekwencja w tym roku dopisała, w Forum udział wzięło około 80 osób. Spotkanie uświetniła obecność przedstawicieli instytucji rolniczych i okołorolniczych, mających wpływ na rozwój agroturystyki na terenie województwa dolnośląskiego. Gościliśmy m.in.: Jacka Pilawę – radnego województwa dolnośląskiego, Monikę Słowik – Dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych, Kazimierza Huku – Dyrektora OT Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu, Jacka Sołtysa – Dyrektora OT Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu oraz Ewę Mańkowską – Zastępcę Prezesa Zarządu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Agroturystyka wciąż w modzie

Uczestnicy przekonali się, że ogólnoświatowa tendencja do profesjonalizacji usług turystycznych dotyczy również turystyki odbywającej się na terenach wiejskich. A edukacja jest jedną z najczęściej wybieranych i najtańszych możliwości specjalizacji usług agroturystycznych. Program Forum objął „Stan agroturystyki i rozwój działań edukacyjnych na Dolnym Śląsku”. Uczestnicy dowiedzieli się, że na Dolnym Śląsku funkcjonuje ponad 600 gospodarstw agroturystycznych, z czego aż 80% znajduje się na terenach typowo górskich i podgórskich. Gospodarstwa oferują około 8 tysięcy miejsc noclegowych i corocznie przebywa w nich 150 tysięcy turystów. Agroturyści to przede wszystkim mieszkańcach dużych aglomeracji miejskich (Wrocław, Poznań, Warszawa, Aglomeracja Śląska) oraz cudzoziemcy z Niemiec, Holandii i Francji (około 15% wszystkich turystów). Wyjeżdżają oni częściej, jednak na krótsze, 3-4 dniowe pobyty. Największym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy na tzw. długie weekendy. Coraz częściej agroturyści decydują się na spędzenie świąt w gospodarstwie agroturystycznym. Wybierają agroturystykę przede wszystkim ze względu na możliwość spokojnego wypoczynku w naturalnym wiejskim środowisku, ulubionym krajobrazie oraz bezpośredniego kontaktu z rodziną gospodarzy.

Dla każdego coś dobrego

Agroturyści nie chcą być anonimowymi turystami, spędzając swoje urlopy na wsi poza noclegiem i smacznymi domowymi posiłkami mogą korzystać z wielu usług towarzyszących agroturystyce. Są to np.:

 • wspólne wędrówki piesze i rowerowe po atrakcyjnej okolicy (dostęp do rowerów)

 • zwiedzanie zabytków wraz z gospodarzami

 • wędkowanie w przydomowym stawie

 • grzybobranie z właścicielami

 • grota solna

 • przejazdy bryczką

 • kuligi

 • imprezy integracyjne

 • biesiady i imprezy folklorystyczne

 • polowania

 • spotkania muzyczne i wiele innych.

Wypoczynek plus nauka czyli przyjemne z pożytecznym

Gospodarze przygotowują także w swoich gospodarstwach usługi specjalistyczne. Otwiera to drogę do wydłużenia sezonu turystycznego i wzbogacania swojej oferty. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów specjalizacji w agroturystyce jest tworzenie programów edukacyjnych. Jest to doskonały sposób na łączenie wypoczynku z możliwością poznawania nowych umiejętności i pogłębiania swojej wiedzy. Turyści w takich gospodarstwach mogą uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, zielarskich, wypieku chleba, wyrobu masła i serów, przetwarzania wełny owczej w wyroby filcowe czy w licznych warsztatach rękodzielniczych (wyrób stroików okolicznościowych, nauka haftu krzyżykowego oraz rzeźbienie w drewnie). Choć oferty te najczęściej skierowane są do dzieci, jednak dorośli również bardzo chętnie w nich uczestniczą. Poza warsztatami w gospodarstwach odbywają się pokazy walk rycerskich, kursy językowe, spotkania literackie i imprezy folklorystyczne.

Agroturystyczna zielona szkoła

Do gospodarstw agroturystycznych poza turystami indywidualnymi przyjeżdżają też zorganizowane grupy szkolne na jedno bądź kilkudniowe wycieczki oraz na zielone bądź białe szkoły.
Pani Halina Kristman, która prowadzi agroturystykę „Dom na wzgórzu” w Gajowie koło Radkowa przedstawiła uczestnikom Forum swoją ciekawą ofertę edukacyjną w formie zielonej szkoły. Pokazała jak poprzez zabawę nauczać dzieci poszanowania dla pracy ludzkiej, przyrody i tradycji. Podczas przygotowanych programów edukacyjnych: "Od ziarenka do bochenka", "Polska Wielkanoc", "Dzień Indianina", "W świecie aniołów i pierników", "Dokarmiam ptaki", "Obrazy z makaronu i koronek" dzieci dobrze się bawiąc mogą się wiele dowiedzieć oraz własnoręcznie stworzyć upominek dla kogoś bliskiego. Z pewnością prezent własnoręcznie przygotowany jest znacznie cenniejszy niż bibelot zakupiony w jakimś markecie. Obok nauki jest i czas na udział w sportach, zimowych bądź letnich – w zależności od pory roku oraz licznych zabawach zorganizowanych przez właścicielkę.

Orkisz, panaceum na całe zło

Pan Wiktor Urbańczyk przedstawił na forum swoją edukacyjna ofertę edukacyjną, którą prowadzi w gospodarstwie agroturystycznym „Dom dziewięć sił” w maleńkiej miejscowości Radzimowice nieopodal Bolkowa. A w gospodarstwie tym, gdzie uprawia się orkisz właściciele przyrządzają wyśmienite produkty na bazie ziarna i mąki orkiszowej. Są wśród nich: makarony, pieczywo, doskonały jabłecznik, ciasteczka czy zupa orkiszowa. Planują także w swoim czasie przyrządzić trunek orkiszówkę. Właściciele podczas przygotowanych programów edukacyjnych opowiadają o pracy przy zbiorze, oczyszczaniu ziaren (z plewami) i przetwarzaniu ich w gotowe produkty. Drogocenne właściwości orkiszu oraz jego specyficzny smak rekompensują cały trud włożony w ich pracę. A dieta oparta na zasadach opracowanych przez średniowieczna uzdrowicielkę – Św. Hildegradę z Bingen zapewnia odpowiednie funkcjonowanie organizmu oraz ochronę i walkę z różnymi chorobami. Prawdopodobnie orkisz daje nie tylko zdrowie, ale również sprawność fizyczną, siłę i inteligencję. Podczas forum przy zorganizowanym stoisku uczestnicy mieli okazję wypróbować specyficznego smaku wyrobów orkiszowych i podpytać o wymagania agrotechniczne roślin.

Co w PROW-ie piszczy

W gospodarstwach agroturystycznych mogą odbywać się praktyki zawodowe. Dlatego o możliwościach udziału studentów w takich praktykach podczas Forum opowiedziała Pani Marta Czaplicka z Biura Praktyk na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
W programie jak zwykle nie zabrakło tematów cieszących się największym zainteresowaniem wśród kwaterodawców - poświęconych możliwościom dofinansowania agroturystyki. Dyrektor Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej – Pan Rajmund Papiernik opowiedział o projekcie pt. „EURO 2012 – szansa turystyczna dolnośląskich subregionów” natomiast Pan Bartłomiej Raczek o Działaniu „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” w ramach PROW 2007-2013.

Mamy nadzieje, że zaprezentowane podczas forum tematy będą dla Państwa źródłem inspiracji
i nowych pomysłów, chęci do działania i realizacji planów, że przedstawione możliwości aplikowania o środki unijne będą motywem podjęcia decyzji o świadczeniu usług agroturystycznych lub wzbogacania produktu agroturystycznego.


Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego składa serdeczne podziękowania Panu Józefowi Gruszce za sfinansowanie wyśmienitego poczęstunku dla uczestników forum.

Zmodyfikowano: 04.07.2013