Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

MAJOWE KWIATY Z BIBUŁY Relacja z warsztatów „Unikalnych technik rękodzielniczych” - PZD Jelenia Góra 13.05.2010 r.

W związku z nadchodzącym świętem Zielonych Świątek (23 maja) Dział PWGDiA PZD Jelenia Góra zorganizował warsztaty wykonywania tradycyjnych kwiatów i dekoracji wykorzystywanych dawniej i nierzadko dziś do „majenia” domostw. W dawnej kulturze było to święto łączące różne praktyki orgiastyczno-magiczne przy ogniskach muzyce i tańcach.
To czas radosnych zabaw, inicjacji, przejścia, o czym świadczą paramagiczne czynności obecne w obrzędowości ludowej. W tym czasie zgodnie z cyklicznymi zmianami zachodzącymi w naturze, porządkowano obejścia, przystrajano domostwa, zagrody okadzano, zabezpieczano tatarakiem i ziołami. Zwierzęta kropiono wodą i biczowano rózgami ze świeżych gałązek brzozy, aby pobudzić je do życia. Zgodnie z polityką Kościoła wykorzystywania obrzędów pogańskich i łączenia z chrześcijaństwem uznano te dni (3) za Święta Zesłania Ducha Świętego, czyli powstania Kościoła (Pięćdziesiątnica). Zgodnie z tradycją zdobiono kościoły, gospodarstwa i bramy zielonymi gałązkami lipowymi, brzozowymi, bukowymi, które symbolizowały nadzieję zbawienia poprzez żywą wiarę.
Dawały one życiową moc rozkwitającej przyrody, zwiastowały pomyślność w domu, polu i zagrodzie. Majono olchą zagony ziemniaczane by były białe i sypkie, zboża leszczyną, aby były giętkie i stojące. Te zbiegi gwarantowały pomyślność przyszłych żniw ochronę przed suszą, nadmiernymi opadami i szkodnikami. Podobne rytuały przeniesiono do izb mieszkalnych. Na dachach i odrzwiach montowano młode brzózki, izby słano tatarakiem mającym moc oddalania zła, by nie wlazło w kątek. Zdobiono powały i święte obrazy kwiatami z pól i własnoręcznie wykonanymi z papierków kolorowych, pergaminu i bibuły. Ozdoby tego typu wykorzystywano również w zwyczajach związanych z zalotami i zamążpójściem. Zapomniany prawie już zwyczaj „stawiania panien”- bram z młodych brzóz przed domami dziewcząt, świadczył o przychylności wobec wybranka i przyjętych oświadczynach.

W dniu 13.05.2010r w sali szkoleniowej PZD Jelenia Góra Dził PWGDiA zorganizował warsztaty unikalnych technik rękodzielniczych „Majowe kwiaty z bibuły”. Warsztaty prowadziła pani Marta Pochmara z Karpnik. Rękodzielniczka uprawiająca różne dyscypliny amatorskiej twórczości, specjalizująca się w orgiami i wytwarzaniu ozdób z papieru, wstążki i bibuły. Uczestniczyło w warsztatach 16 osób, które zostały zapoznane z materiałami niezbędnymi do wykonania kwiatostanów, techniką oraz możliwościami wykorzystania do aranżacji przestrzeni mieszkalnej wykonanymi przez siebie cudeńkani. Były to: róże, narcyzy, goździki, piwonie oraz gałązki niewielkich rozmiarów i urocze bukieciki. Kursanci zostali zaopatrzeni w materiały szkoleniowo- instruktażowe celem kontynuacji rozpoczętej przygody z plastyką użytkową w domu.


opracował :
st.spec.d/s agroturystyki i rękodzieła
Jerzy Jakubów

Zmodyfikowano: 04.07.2013