Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

 

Relacje

Dzień Pola w ZDOO Tarnów
Zmodyfikowano: 17.06.2022

W piątek 10 czerwca rolnicy i doradcy wzięli udział w Dniu Pola zorganizowanych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Tarnowie. Jest to wydarzenie towarzyszące III Krajowym  Dniom Pola Poświętne 2022, organizowanym pod hasłem #rolnictwo przyszłości.

Spotkanie zorganizowane pod hasłem ,,Nowe odmiany roślin uprawnych ważnym elementem wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu” rozpoczął kierownik ZDOO Tarnów Jacek Tracz, który omówił założenia Zielonego Ładu i znaczenie doboru odmian do uprawy w lokalnych warunkach glebowo klimatycznych dla ograniczania nawożenia i stosowanych środków ochrony roślin. Przy doborze odmiany należy korzystać z wyników doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.

Uczestnicy warsztatów obejrzeli poletka doświadczalne z uprawami rzepaku, pszenicy ozimej, pszenżyta i jęczmienia. Specjaliści z ZDOO i przedstawiciele firm rolniczych omawiali doświadczenia i poszczególne odmiany – ich zalety i wady, terminy siewu i nawożenia, a także prezentowali technologię nawożenia dolistnego, czy nawożenia mikroelementami.

Odmiany pszenicy ozimej wpisane na Listę odmian zalecanych do uprawy na Dolnym Śląsku to Artist, RGT Sacramento, Owacja, Euforia, Błyskawica, KWS Donovan i LG Keramik. 
Z kolei odmiany rzepaku zalecane do uprawy w naszym regionie to DK Extract, Stefano KWS, Birdy, Absolut, Angelico, Marc KWS, Trezor, Artemis, Aurelia i DK Expansion.  

Stanisław Rozenbajger DODR, PZDR Ząbkowice Śląskie

 

Galeria zdjęć