Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

KONFERENCJA - Wieś miejscem edukacji i rekreacji
Zmodyfikowano: 18.09.2018

„Krowa muczy, kózka fika. Chodź pobawmy się w rolnika”. Edukacja przez zabawę ‒ pokazanie, jak to robią najlepsi na Dolnym Śląsku i zachęcanie nauczycieli do skorzystania z oferty dolnośląskich zagród edukacyjnych to cele konferencji Wieś miejscem edukacji i rekreacji. W wydarzeniu, które było częścią Festiwalu Tradycji Wsi Dolnośląskiej, zorganizowanego w niedzielę 9 września w Świdnicy wzięło udział 70 osób.

Tematyka spotkania zorganizowanego przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego dotyczyła zagród edukacyjnych, czyli całkiem nowej, ale cieszącej się coraz większą popularnością inicjatywy realizowanej przez rolników w swoich gospodarstwach, w których przygotowali zajęcia dla dzieci. Zajęcia te dotyczą rolnictwa, pracy rolnika, świadomości na temat pochodzenia żywności i dziedzictwa wsi.

Wycieczka na wieś

Podczas konferencji nauczycielom z dolnośląskich szkół podstawowych i przedszkoli prezentowano ofertę zagród edukacyjnych z Dolnego Śląska. To sposób na popularyzowanie wyjazdów dzieci w ramach szkolnych wycieczek do tych interesujących miejsc. Miejsc, w których dzieci aktywnie spędzają czas ucząc się poprzez zabawę, obserwacje i doświadczenia.

Podstawa to podstawa

Uczniowie zdobywają wiedzę dzięki udziałowi w warsztatach np. rękodzielniczych czy kulinarnych. Oglądają dawne sprzęty rolnicze. Mogą uczyć się matematyki albo języków obcych w oparciu o zasoby przyrody i środowiska wiejskiego. Mają możliwość obserwacji flory i fauny, lasu czy pola uprawnego. Dowiadują się na temat przystosowania zwierząt do środowiska życia. Wzbogacają słownik o nowe pojęcia i definicje. I przede wszystkim – kreują swoją postawę wobec środowiska naturalnego i pracy w rolnictwie. Przez cały czas mają kontakt ze świeżym powietrzem, wiejskim krajobrazem i gospodarzami, którzy przy współpracy z nauczycielem prowadzą różnego rodzaju zajęcia opierając się na podstawie programowej.

Mydło z Krainy Wygasłych Wulkanów

Wśród uczestników znaleźli się również doradcy rolniczy oraz właściciele zagród edukacyjnych opowiadający nauczycielom o swojej pracy i pomysłach. Właściciel „Zielonego wulkanu” z Rzeszówka w powiecie złotoryjskim Maciej Zawierucha kusił widzów ofertą warsztatów zielarskich i mydlarskich prowadzonych przez niego wraz z żoną Martą. Pokazał dawny sprzęt do zbierania rumianku i opowiedział krótko, jak zaczęła się ich przygoda z ziołami. Nauczycieli zachęcił do odwiedzenia Rzeszówka, a innych zainspirował swoją kreatywnością. Każdy uczestnik konferencji wyszedł z drobnym upominkiem – wrotyczowym mydłem warzonym w gospodarstwie.

Wieś tańczy, wieś śpiewa

Edukacyjne i energetyczne było wystąpienie Agnieszki Kaczmarczyk, trenerki ze Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza z Poznania, która nauczyła wszystkich jak w programu edukacyjne wplatać elementy aktywizacji, aby nauka była z jednej strony przyjemna dla dzieci, a z drugiej – efektywna i dająca poczucie zabawy a nie nauki. Wykład okraszony był muzyką i elementami ruchowymi. Uczestnicy konferencji tańczyli, podawali sobie ręce i doskonale się bawili, ucząc się słów rymowanek przydatnych w pracy.

Serowa lekcja

Właścicielka Zagrody edukacyjnej Pasternak i producentka m.in. serów lutomierskich,  Malwina Pasternak ufundowała voucher na udział 30 uczniów w warsztatach warzenia sera na wesoło w swojej zagrodzie. Nagrodę zdobyła jedna z nauczycielek z pasją  - Anna Sochocka ze szkoły podstawowej w Świdnicy.

Na koniec Monika Niemiec z Banku Spółdzielczego w Kobierzycach zaprezentowała sposoby finansowania inwestycji z bankiem.

Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i dzielenia się swoimi pasjami. Liczymy, że choć w małym stopniu przyczyni się do coraz częstszych wyjazdów dzieci na wieś, a dolnośląskie zagrody będą mogły pokazać przyszłym konsumentom skąd bierze się mleko, jak  powstaje miód czy też czym żywią się zwierzęta gospodarskie.

Dla rolnika zajęcie edukatora to przede wszystkim dodatkowe źródło dochodu. Od 2012 roku właściciele takich obiektów mogą zrzeszać się w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych (OSZE), której założycielem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie z Oddziałem w Krakowie, a inicjatorem – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wpisani członkowie mogą używać nazwy zastrzeżonej „zagroda edukacyjna” i promować się na stronie www.zagrodaedukacyjna.pl oraz korzystać z darmowego wsparcia doradczo-szkoleniowego.

Informacji na ten temat udziela główny specjalista w Dziale Rozwoju Obszarów Wiejskich Agnieszka Kowalczuk-Misek, tel. 609 657 199, e-mail: agnieszka.kowalczuk@dodr.pl.

Głównym sponsorem spotkania była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest Park Sp. z o.o.

 

Agnieszka Kowalczuk-Misek DODR

Galeria zdjęć