Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

Region miodem płynący - VII Dolnośląski Dzień Pszczelarza
Zmodyfikowano: 07.09.2018

Podglądanie przez szybę pracy pszczół w ulu, inhalacje powietrzem z ula, poznawanie możliwości apiterapii, czyli leczenia miodem, zabawy i konkursy dla najmłodszych, sprzęt pszczelarski, a przede wszystkim regionalne miody ‒ od rzepakowego po wrzosowy. W niedzielę 2 września pszczelarze, rolnicy i producenci żywności ekologicznej i certyfikowanej zaprezentowali wrocławianom swoją ofertę podczas VII Dolnośląskiego Dnia Pszczelarza.

Impreza została zorganizowana przez Zarząd Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Uroczystość otworzyli Prezes Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu Czesław Trzciański i Stanisław Leń z DODR we Wrocławiu. Wśród zaproszonych osób był gość specjalny, czyli mistrz pszczelarstwa i producent miodów z Lázně Bělohrad, powiatu Jiczyn, kraju hradeckiego w Republice Czeskiej Vlastimil Dlab, który przedstawił wybrane zagadnienia czeskiej gospodarki pasiecznej. Nie zabrakło także Wiceprzewodniczącego Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu Andrzeja Gryglaka, Prezesa Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Oławie Henryka Kłaka, Wiceprzewodniczącego Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Oleśnicy Czesława Płuciennika, mistrza pszczelarskiego z Oławy Stanisława Migockiego. Pszczelarze podsumowali miniony pszczelarski rok, urodzajny, zarówno dla Dolnego Śląska, jak i czeskich regionów transgranicznych.

Przez cały dzień, pszczelarze dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie prowadzenia pasieki, zwyczajów pszczół, rodzaju i produkcji miodu, walki z chorobami pszczół i ich ochrony, naturalnych metod produkcji i ekologicznych norm. Nie zabrakło także technologicznych porad wystawców i wymiany informacji branżowych dotyczących sposobu montażu uli, wyposażenia i doboru sprzętu pszczelarskiego.

VII Dolnośląski Dzień Pszczelarza był też okazją do podsumowania konkursu na wzorową pasiekę i wzorowe gospodarstwo pasieczne. Statuetki przyznano pasiekom:

  • Kategoria – Wzorowe gospodarstwo pasieczne 2018 roku

Pasieka Jolanty i Edwarda Szymczaków z Gorzuchowa (Powiatowe Zrzeszenie Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku)

  • Kategoria – Wzorowa pasieka

I miejsce – Pasieka Bogdana Nikolina z Twardogóry (Powiatowe Zrzeszenie Pszczelarzy w Oleśnicy)

II miejsce:
Pasieka Tomasza Piwińskiego z Doboszowic (Miejsko-Gminne Koło Pszczelarzy w Kamieńcu Ząbkowickim)
Pasieka Borówka Jan i Stanisław Burda z Wojborza (Koło Pszczelarzy w Polanicy Zdroju)

III miejsce:
Pasieka Jana Branickiego Sarby (Regionalne Koło Pszczelarzy w Strzelinie)
Pasieka Jerzego Ciężarka z Gościęcic (Regionalne Koło Pszczelarzy w Strzelinie)    

Alicja Kubisz DODR