Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

XXIX Kiermasz Ekologiczny w Jeleniej Górze
Zmodyfikowano: 16.09.2016

 

Zadanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach projektu
„XXIX Kiermasz Ekologiczny w Jeleniej Górze”

 

Ponad dwa i pół tysiąca osób przybyło w sobotę 10 września na jeleniogórski Plac Ratuszowy na Kiermasz Ekologiczny. Kiermasz to ważne wydarzenie regionalne. Promuje żywność wysokiej jakości, turystykę wiejską, zdrowy styl życia i twórczość ludową. Od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wystawców, mieszkańców Jeleniej Góry oraz okolic, ale i i turystów.

Uroczyste otwarcie XXIX Kiermaszu Ekologicznego ogłosiła Zastępca Dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Bożena Maziarska, Prezydent Miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Hubert Papaj oraz przedstawiciel Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Jeleniej Górze Marian Klasiński.

Jak co roku do Jeleniej Góry przyjechali wystawcy z całego Dolnego Śląska – rolnicy ekologiczni, twórcy i artyści ludowi, rzemieślnicy i pszczelarze.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się stoiska z produktami rolnictwa ekologicznego oferujące
pieczywo, sery, wędliny, konfitury, miody oraz ludowe rękodzieło.

Dodatkową atrakcją imprezy były występy zespołów ludowych Rybniczanki z Rybnicy oraz Izerskie Bogdanki z Mirska.

Ważnym momentem kiermaszu było wręczenie nagród laureatom konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne na Dolnym Śląsku w 2016 roku. Konkurs został zorganizowany już po raz dziesiąty. Gospodarstwa były oceniane w dwóch kategoriach ‒ ekologia ‒ środowisko i ekologiczne gospodarstwo towarowe. Laureaci w obu kategoriach otrzymali nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Laureaci wojewódzkiego etapu konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2016 roku:
Kategoria ekologia ‒ środowisko:

  • I miejsce ‒ Przemysław Puźniak z Gorzeszowa
  • II miejsce ‒ Krzysztof Rozenbajger ze Stankowic
  • III miejsce – Anna Zdanowicz ze Starej Białki

Kategoria ekologiczne gospodarstwo towarowe:

  • I miejsce – Agropol sp. z o.o., Stanisław Choma z Rybnicy
  • II miejsce – Józef Grzeliński z Mąkolna
  • III miejsce – Ewelina i Grzegorz Chorążyczewscy z Doboszowic

W czasie trwania imprezy zostały zorganizowane konkursy Pamiątka Ekologiczna, EkoRękodzieło, Wiedzy Ekologicznej oraz wybór Chłopa Ekologicznego 2016 roku, a także konkurs dla dzieci Zwierzaki pod ochroną, w ramach Programu upowszechniania przepisów ustawy o ochronie zwierząt.                      

Tegoroczny Kiermasz Ekologiczny został zorganizowany w ramach zadania XXIX Kiermasz Ekologiczny w Jeleniej Górze, który został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Mariola Gołąb-Jaworska DODR, PZD Jelenia Góra

Galeria zdjęć