Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Relacje

IX Dolnośląski Przegląd Piosenki Folklorystycznej Śpiewająca Wieś
Zmodyfikowano: 11.07.2014
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wspólnie z Urzędem Gminy Chojnów już po raz dziewiąty zorganizował i przeprowadził Dolnośląski Przegląd Piosenki Folklorystycznej "Śpiewająca Wieś".

W niedzielę 6 lipca, dwanaście zespołów z terenu  Dolnego Śląska rywalizowało o nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Legnicy oraz wyróżnienia ufundowane przez Urząd Gminy Chojnów.

W konkursie wystąpili: Strzeszowanki ze Strzeszowa, Lubin z Krzeczyna Wielkiego, Aster z Domasława, Pokolenia z Ligoty Małej, Brzegowiacy z Brzegu Głogowskiego, Olbrachtowiczanki z Olbrachtowic, Goliszowianie z Goliszowa, Kądziołeczka z Lutomi, Jordanki z Jordanowa Śląskiego, Gryfowianie z Gryfowa Śląskiego, Stokrotki z Lutomi oraz Złota Leszczyna z Leszczyny.

Uczestniczy konkursu Śpiewająca wieś występują na przeglądach, festiwalach, uroczystościach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i regionalnych. Często występują również poza  granicami naszego kraju. Za swoje występy zdobyli wiele nagród, dyplomów i podziękowań.

Wszystkie zespoły miały grajków, a nawet wieloosobowe kapele z różnymi instrumentami muzycznymi. Zaprezentowały tradycyjną muzykę ludową z różnych regionów kraju, a także wykonały własne utwory oraz układy choreograficzne. W tegorocznym Przeglądzie najmłodsza uczestniczka miała 5 lat. Jest to bardzo budujące, że w wielu zespołach tańczą i śpiewają przedstawiciele młodego pokolenia. Artyści ubrani byli w barwne, oryginalne stroje.

Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych Śpiewająca Wieś z roku na rok przyciąga coraz większą publiczność. Miłośnicy folkloru i tańca ludowego ponad cztery godziny doskonale bawili się podczas występów na piotrowickiej scenie.  

Po występach przyszedł czas na obrady członków Jury. W tym roku w jury zasiedli Pani Grażyna Zielińska, Pan Zygmunt Maśkiewicz i Pan Marian Karasek, którzy cały czas bacznie obserwowali występy zespołów. Oceniano dobór repertuaru, interpretację, oryginalność prezentacji oraz wyraz artystyczny. Emocje były ogromne. Wszyscy czekali z niecierpliwością na wyniki konkursu.

Pierwsze miejsce zajął zespół, który powstał w 2013 roku Złota Leszczyna z Leszczyny. Kierownikiem tego zespołu jest Anna Gąsiorowska, a opiekunem muzycznym Czesław Pulst. Mimo tak krótkiego stażu zespół ma na swoim koncie kilkanaście występów.

Drugie miejsce zdobył zespół Pokolenia z Ligoty Małej, który powstał w 1997 roku. Kierownikiem jest Tadeusz Gola, a opiekunem muzycznym Zofia Matuszewska. Śpiewają pieśni ludowe z różnych regionów Polski.

Trzecie  miejsce zajął zespół Lubin z Krzeczyna Wielkiego. Zespół liczący 27 osób powstał w 1983 roku. Kierownikiem, a zarazem opiekunem muzycznym jest Elżbieta Pakuła. Wykonują muzykę kresową, folklor rzeszowski.               

Wyróżnienia przyznano dla zespołów: Goliszowianie z Goliszowa. Zespół powstał w 2006 roku. Kierownikiem zespołu jest Władysława Kościk, a opiekunem muzycznym Andrzej Peregrym.

Drugie wyróżnienie zdobył zespół Stokrotki z Lutomi, który oczarował  publiczność. Zespół Stokrotki powstał w 2009 roku. Opiekunem muzycznym jest  Dominik Natanek. Członkowie zespołu są bardzo młodzi, a najmłodszą solistką w zespole jest 5 letnia Tosia.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział.

Nagrody oraz dyplomy wręczyli Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Pani Bożena Maziarska oraz  Wójt Gminy Chojnów Mieczysław Kasprzak Wyróżnieni nie kryli wzruszenia i radości ze zwycięstwa. Konkurs tradycyjnie zakończył się wspólnym śpiewem i tańcami pod sceną. Uczestnicy dziękowali organizatorom za stworzenie okazji do zaprezentowania swojego dorobku i umiejętności artystyczno-wokalnych.

Barbara Piechowicz