SIR - Innowacyjne rozwiązania w dolnośląskim rolnictwie

Zrób to sam

Zbigniew Poznar z Nowej Wsi Grodziskiej skonstruował rębak do drewna według własnego pomy­słu. Prace ślusarsko-spawalnicze wykonał samodzielnie.

Rama nośna to jednocześnie zbior­nik oleju hydraulicznego o pojem­ności 40 litrów. Pompa olejowa jest napędzana elektrycznym silnikiem trzyfazowym o mocy 5 KW. Rozdzielacz hydrauliczny o dwu­stronnym działaniu ‒ opuść-podnieś, posiada przepływ 40 l/min. Siłownik o średnicy 80 mm pracuje w profilu zamkniętym, kwadratowym o wy­miarze 160x160 mm. Do tego profilu zostało przymocowane ostrze klina rębaka. Takie rozwiązanie konstrukcyjne sprawia, że nie ma możliwości uszko­dzenia siłownika poprzez np. skręce­nie boczne. Skok pionowy klina rę­baka wynosi 46 cm, nacisk klina na klocki drewna to 8 ton. Prowadnica profilu zamkniętego jest częścią ele­mentu konstrukcyjnego, do którego został przymocowany stół rębaka.

Do obsługi urządzenia wystar­czy jedna osoba. Jednak praca idzie sprawniej przy dwóch obsługujących osobach – jedna osoba podaje klocki drewna, a druga obsługuje dźwignię rozdzielacza hydraulicznego. Koszt wykonania rębaka to 1 400 złotych. Do konstrukcji rębaka wykorzysta­no elementy ze starych podzespołów i maszyn już nieużytkowanych w go­spodarstwie. Dzięki temu twórca nie tylko zadbał o środowisko, ale i po­zyskał nową, innowacyjną maszynę do prac w gospodarstwie.

Stanisław Grzyb, PZDR Złotoryja