Warsztaty - Owoce miękkie szansą rozwoju małych gospodarstw rolnych

Wiedzę o zasadach doboru stanowiska i odmiany, a także agrotechnice i ochronie malin uprawianych na niewielką skalę zdobyli uczestnicy warsztatów „Owoce miękkie - szansą rozwoju małych gospodarstw rolnych”, organizowanych 28 maja w DODR, we Wrocławiu. 

Część teoretyczna, poprowadzona przez dr inż. Ewelinę Gudarowską z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, służyła omówieniu najważniejszych zagadnień dotyczących uprawy tych owoców na małych, przydomowych plantacjach, w warunkach Dolnego Śląska. Podczas tej części uczestnicy szkolenia dowiadywali się o technologii uprawy, czyli charakterystyce różnych odmian, sadzonkach, zarządzaniu pędami, o optymalnym stanowisku dla malinowych krzewów, przebiegu pogody i zabiegach pielęgnacyjnych. Prowadząca mówiła także o materiale szkółkarskim, którym są odrosty korzeniowe, sadzonki korzeniowe, sadzonki in vitro, plug plants czy long cane.

Uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem prowadzącej założyli małe poletko malinowe, z zastosowaniem różnych odmian, na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Poletko składa się z odmian jesiennych i wiosennych. 

Malina [Rubus] znajduje się w gronie najpopularniejszych owoców deserowych. Jest ceniona są ze względu na walory smakowe i zdrowotne – zawierają m.in. dużą ilość witaminy C i żelaza. Polska jest jednym z największych producentów malin na świecie. W 2023 roku wyprodukowaliśmy 101 tysięcy ton tych owoców, na powierzchni 21,7 tys. ha. Spożycie świeżych malin w Polsce w sezonie 2022/23 stanowiło 8,5% produkcji krajowej. Drugie tyle skierowano na eksport. Reszta, czyli aż 83% to dostawy na cele przetwórcze, w tym mrożenie (47%), produkcję soków (27%) i pozostałe przetwory: konfitury, dżemy, susze (9%).

W Polsce można uprawiać różne odmiany:

  • czerwoną 
    • letnie - Sokolica, Przehyba, Radziejowa, Laszka, Glen Ample, 
    • jesienne - Polka, Delniwa, Poemat, Polana, Polonez, Poranek, 
  • żółtą - Jantar, Promyk, Poranna Rosa, Golden Queen, 
  • czarną - Jewel, Mac Blanc, Bristol, Litacz, Selena, Megan, 
  • purpurową - Heban, Glen Coe. 

Maliny są uprawiane w różnych technologiach – na malinę deserową lub przerobową, jako odmiana jesienna albo letnia oraz uprawiana w gruncie lub pod osłonami.

Odpowiedni do ich uprawy będzie łagodny stok o wystawie południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej, udają się też na płaskiej powierzchni bez ryzyka wystąpienia zastoiska mrozowego, pod warunkiem, że zostaną osłonięte od częstych i silnych wiatrów. Maliny lubią żyzną, średnio zwięzłą glebę o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych, wilgotną, lekko kwaśną, o pH 6,2-6,7. 

Wielu rolników szuka nowych rozwiązań i alternatywnych rozwiązań dla swojej działalności. Są gotowi na podjęcie nowych wyzwań, szukając dodatkowego dochodu w gospodarstwach. Uprawa owoców miękkich to dziedzina perspektywiczna, widać bowiem coraz większe zainteresowanie zdrową, nieprzetworzoną żywnością. Zapotrzebowanie na zdrowy i ekologiczny styl życia wciąż rośnie, a konsumenci są coraz bardziej świadomi, że żywność wysokiej jakości pozwala zachować dłuższe i zdrowsze życie. 

Uczestnikami warsztatów byli mieszkańcy obszarów wiejskich, rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, przedstawiciele doradztwa rolniczego i osoby zainteresowane uprawą malin.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja opracowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, organizowana w ramach operacji do realizacji w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025.

Źródła:
GUS
Agronomist.pl

Katarzyna Cymbała DODR