Wnioski na Modernizację gospodarstw rolnych – E (nawadnianie) i F (zielona energia) – o dwa tygodnie dłużej

Do 15 marca przedłużono termin składania wniosków o wsparcie finansowe przez rolników, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii. Nabory wniosków prowadzone będą w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych z PROW 2014-2020.

Obszar E (nawadnianie)

Wsparcie w obszarze E (nawadnianie w gospodarstwie) będzie przyznawane rolnikom w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych planowanej inwestycji. A mogą nią być: wykonanie nowego nawodnienia, ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej czy ulepszenie instalacji nawadniającej połączone z powiększeniem nawadnianego obszaru. Wysokość pomocy wynosi 100 tys. zł, a poziom wsparcia to 60% kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika. W pozostałych przypadkach będzie to 50% kosztów. Ten limit nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych, czyli A (produkcja prosiąt), B (produkcja mleka krowiego), C (produkcja bydła mięsnego), D (innowacje) oraz F (zielona energia).

Obszar F (zielona energia) 

W ramach Modernizacji gospodarstw rolnych ARiMR uruchamia nowy obszar pomocy – Zielona energia w gospodarstwie (obszar F). W tym przypadku rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach, o ile te nie są wykonane z azbestu, oraz jeżeli urządzenia objęte pomocą będą usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych. Dofinansowaniem objęta będzie również instalacja pomp ciepła.

Istotne jest, żeby produkcja prądu przez urządzenia objęte dofinansowaniem była dostosowana do zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie. Całkowita moc tych urządzeń nie może przekroczyć 50 kilowatów (kW), a wykorzystanie mocy przypadające na budynki mieszkalne jednorodzinne będzie nie większe niż 10 kW (do 20%) całkowitej mocy urządzeń.

Pomoc będzie przyznawana w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych, do których należą m.in. koszty: zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania, budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do montażu tych urządzeń czy zakupu pomp ciepła.

Wysokość wsparcia to 150 tys. zł. Podobnie, jak w przypadku nawadniania w gospodarstwie, standardowy poziom wsparcia to 50% kosztów kwalifikowanych, a dla tzw. młodego rolnika – 60%. Limit wykorzystany w obszarze F nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych.

Kiedy i gdzie można złożyć wniosek?

Wnioski w obu obszarach (E – nawadnianie i F – zielona energia) będzie można składać od 31 stycznia do 1 marca. Dokumenty będą przyjmować oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Wniosek o przyznanie pomocy będzie można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo listem poleconym. Dokumenty można złożyć również w formie elektronicznej poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą.

ARiMR