SIR - Innowacyjne rozwiązania w dolnośląskim rolnictwie

Czarna kuchnia i symulator trzęsień ziemi

Strzelająca w niebo lawa, pojawiające się i ustępujące morza, potężne lodowce, symulator trzęsień ziemi, czy makieta pozwalająca samodzielnie wywołać powódź, to tylko niektóre atrakcje Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej, czyli nowoczesnego centrum nauki o Ziemi.

Dobków, to obszar na którym znajdują się ślady aż trzech okresów aktywności wulkanicznej. Nazywany Krainą Wygasłych Wulkanów, jest jednym z najciekawszych regionów w Polsce pod względem geoturystycznym. To także doskonałe miejsce do rozpowszechniania nauki o Ziemi.

Centrum Nauki

To właśnie tutaj, dzięki zaangażowaniu i pracy społecznej członków Stowarzyszenia Kaczawskiego, Społecznej Rady Naukowej i przyjaciół z całej Polski powstała Sudecka Zagroda Edukacyjna, czyli nowoczesne centrum nauki o Ziemi.

W starych, zniszczonych budynkach wiejskiej zagrody, dzięki pasji i zaangażowaniu mieszkańców, przy wsparciu funduszy europejskich i krajowych, dzięki składkom członków, środkom przekazywanym przez darczyńców oraz wpływów z 1% powstało nowoczesne, interaktywne Centrum Nauki
w Dobkowie.

Lawa, morze, lodowce

To miejsce, w którym wiedza i umiejętności przekazywane są w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na modelach, wizualizacjach cyfrowych i samodzielnie przeprowadzanych doświadczeniach. Strzelająca w niebo lawa, pojawiające się i ustępujące morza, potężne lodowce, symulator trzęsień ziemi czy makieta pozwalająca samodzielnie wywołać powódź, to tylko niektóre atrakcje przygotowane w salach Ziemi, Warsztatowej, Architektury, Kaczawskiej, Wulkanów, Trzęsienia Ziemi.

Kuchnia sprzed stu lat

Nowoczesność i technika przeplata się tutaj z tradycją. Dzięki zachowanej tradycyjnej Czarnej Kuchni, jedynego pomieszczenia w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, które wygląda dokładnie tak, jak przed 100 laty, z oryginalnym piecem chlebowym, prowadzone są warsztaty tradycyjnego wypieku chleba. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom grup przyjeżdżających do Dobkowa, przygotowano salę konferencyjną z zapleczem socjalnym na 50 osób.

Muzeum bez murów

Kolejnym projektem realizowanym przez mieszkańców wsi jest skansen Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie, który stanowi przykład doskonałego wykorzystania lokalnego potencjału, współpracy i partnerstwa mieszkańców w realizacji działań, mających na celu jak najlepsze wykorzystanie zasobów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystycznego oraz podniesienia jakości życia mieszkańców. Idea ekomuzeum to muzeum bez murów, gdzie nie ma eksponatów, a ludzie i przedmioty pozostają w naturalnym dla nich środowisku i są dostępne dla każdego.

Dobków i jego mieszkańcy

Atrakcją Dobkowa są właśnie jego mieszkańcy i to czym się zajmują. Rzemieślnicy, rolnicy, pszczelarze, właściciele gospodarstw agroturystycznych, LGD, lokalni przewodnicy i mieszkańcy stworzyli wyjątkową wspólną ofertę turystyczną. Odwiedzający Dobków turyści korzystają z szerokiej oferty warsztatów – kreatywnych, artystycznych, ceramicznych, przyrodniczych, geologicznych, bibułkarskich, możliwości przejażdżki bryczką czy udziału w kuligu. Po wyprawie w góry pod czujnym okiem przewodnika mogą rozsmakować się w daniach kuchni polskiej i sezonowej, kupić regionalne produkty i zanocować w gospodarstwach agroturystycznych.

Innowacyjne rozwiązania dotyczą nie tylko zastosowanych nowoczesnych technologii. To również połączenie tradycji z nowoczesnością, czy forma współpracy i porozumienia mieszkańców wsi, którzy stworzyli dla siebie nowe miejsca pracy, mają wpływ na rozwój regionu, wspólnie realizują i zamierzają realizować kolejne projekty i przedsięwzięcia. Dzięki współpracy, przyjeżdżający do Dobkowa turyści spotykają się z bogatą ofertą turystyczną, opracowaną i bazującą na lokalnych zasobach, wykorzystującą lokalny potencjał, ukazującą piękno regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego.

 

Kontakt:
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Dobków 66, 59-540 Świerzawa
tel. 75 617 14 68
e-mail
: kontakt@partnerstwokaczawskie.pl
www.sudeckazagroda.pl

Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie
Dobków 83a, 59-540 Świerzawa
tel. 75 713 44 53
kom. 506 112 985
email:
rozpedowski@gmail.com