Kalendarium ogrodowe - kwiecień

Jest już pełnia wiosny, rozpoczyna się czas pełnego rozwoju, a nawet rozkwitu wielu roślin. Kwiecień to początek prawdziwego festiwalu kwitnących cebulowych. Posiadacze kolekcji tej grupy kwiatów cieszą się ich urokiem. Nadszedł więc moment, kiedy możemy sycić się widokiem młodej soczystej zieleni i wiosennych kwiatów, ale także pora intensywnych prac w ogrodzie. Jest ostatnia szansa, by nadrobić zaległości z poprzednich miesięcy. Szczególnie dotyczy to cięcia drzew i krzewów. Nadal aktualne są marcowe zalecenia dot. nawożenia, przygotowania zagonów i siewu kwiatów i warzyw, sadzenia drzew i krzewów, pielęgnowania trawnika, rozmnażania bylin. Trzeba rozpocząć prace pielęgnacyjne na poletkach truskawek i poziomek. Usunąć należy liście zeschłe i porażone chorobami a następnie spulchnić ziemię. Wiosenne nawożenie musi być ostrożne, szczególnie jeśli chodzi o azot – większe jego dawki są niewskazane. Korzystne natomiast jest ściółkowanie folią, włókniną lub słomą, zapobiega nadmiernemu parowaniu gleby i izoluje owoce od ziemi, co chroni przed ich brudzeniem i gniciem. Wczesnowiosenny termin jest też dopuszczalny w przypadku sadzenia poziomek i truskawek, zwłaszcza jeśli będzie to rozsada w doniczkach, dobrze rozrośnięta i silnie ukorzeniona. Poziomki rozmieszcza się w rzędzie co 20-30 cm, a truskawki co 30-40 cm. Warto wybrać 2-3 odmiany truskawek o różnej porze dojrzewania. 

 

Można wysadzić do gruntu przechowywane zdrewniałe sadzonki krzewów, np. porzeczek i winorośli. Umieszcza się je na takiej głębokości, by na powierzchni znajdował się tylko jeden pąk. Jest też dobry moment, by rozmnażać krzewy z tzw. odkładów poziomych. Niezbyt stare, giętkie gałązki przygina się do ziemi, a ich środkową część układa w płytkim rowku, przyszpila do podłoża i przysypuje. Na powierzchni powinien pozostać wierzchołek. Stała dbałość o lekką wilgotność tego miejsca pomoże w ukorzenianiu. Na przyszłą wiosnę sadzonka będzie gotowa do odcięcia i posadzenia.

Obserwacji wymagają drzewa i krzewy pod kątem ich zdrowotności. Gdy pojawią się mszyce, konieczny będzie oprysk. Na pędach czarnej porzeczki mogą być nienaturalnie nabrzmiałe pąki porażone przez wielkopąkowca porzeczkowego – trzeba je systematycznie usuwać. Podobnie należy potraktować liście porażone przez mączniaka np. jabłoni czy zaschnięte pąki kwiatów, w których żerują larwy kwieciaka. W razie potrzeby stosuje się środki chemiczne.

W kwietniu warto wykorzystać optymalne warunki do zakładania trawnika. Glebę trzeba skopać, wyrównać i delikatnie zagrabić. Podczas siewu podłoże powinno być z wierzchu suche, a pod spodem wilgotne. Nasiona najlepiej podzielić na części i obsiać trawnik na krzyż. Na 1 m2 trawnika rekreacyjnego potrzeba 20-50 g nasion. Powierzchnię z wysianymi nasionami należy delikatnie zagrabić, można udeptać lub zawałować. Do wschodów należy utrzymywać stałą wilgotność. Przy podlewaniu uważać, by nie wypłukać nasion.

Zabezpieczające róże kopczyki można już rozgarnąć a następnie przyciąć pędy. U odmian wielkokwiatowych skraca się je na długość 30 cm, rabatowe i okrywowe obciąć o połowę. Różom pnącym i parkowym wystarczy usunąć pędy przemarznięte, połamane i chore. Krzewy należy zasilić nawozem (10 dag/m2). Jest też odpowiednia pora, by posadzić nowe krzewy. Nawozi się je 2-3 tygodnie po sadzeniu.
Miniaturowe wierzby, które już przekwitły trzeba przyciąć. Wszystkie gałązki skraca się o połowę, a nawet o ¾. Na wyrosłych młodych pędach w przyszłym roku pojawią się obficie bazie. Stare gałązki ich raczej nie wytwarzają.

Pod koniec miesiąca można przystąpić do sadzenia bulw mieczyków i begonii, kłączy kanny i karp dalii. Kontynuować można siewy do gruntu kwiatów jednorocznych. Wysiane w marcu kwiaty na rozsadę będą wymagały pikowania i hartowania.
Można rozpocząć wysadzanie do gruntu rozsady warzyw, np. pory, selery, kapustę oraz wysiew marchwi, buraków, pietruszki na późny zbiór a także fasolkę i koper, które dobrze jest siać partiami np. co miesiąc do lata, by rozciągnąć w czasie zbiór. Podobnie jak kwiaty pikować i hartować trzeba wysiane wcześniej warzywa ciepłolubne. 
Miejmy nadzieję, że uda nam się wszystkie prace ogrodowe wykonać i będziemy cieszyć się dorodnymi, zdrowymi roślinami i aura będzie nam sprzyjać, mimo tego co mówi porzekadło ludowe: „Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”.

 Kazimiera Kotlarz