Miód, turysta, edukacja - Festiwal Tradycji Wsi Dolnośląskiej w Świdnicy

Festiwal Tradycji Wsi Dolnośląskiej. Dolnośląskie miody, regionalna żywność , oferta dolnośląskich gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, wiejscy przetwórcy i producenci zdrowej, regionalnej żywności. Degustacje produktów i atrakcje w wiejskim stylu, zachęcające do przyjazdu na wieś. Impreza plenerowa, zorganizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego odbyła się w niedzielę 9 września w Świdnicy.

Imprezę otworzył Dyrektor DODR Marek Tarnacki. Wśród zaproszonych gości byli między innymi Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Poseł na Sejm Wojciech Murdzek, zastępca Dyrektora Dolnośląskiego Regionalnego Oddziału ARiMR Zygmunt Skiba, Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Bernadeta Kucharska i Dyrektor Sekcji Zamiejscowej KOWR w Świdnicy Urszula Ganczarek.

Swoje stoiska miały także instytucje wspierające rolnictwo, gdzie można było skorzystać z fachowego doradztwa. W programie imprezy znalazły się atrakcje dla każdego – od juniora do seniora. Obok kiermaszu rękodzieła i degustacji produktów regionalnych, można było się zapoznać z ofertą agroturystyczną i edukacyjną dolnośląskich gospodarstw albo wziąć udział w warsztatach robienia świec z wosku pszczelego i kwiatów z papieru. Nie zabrakło miodów odmianowych oraz różnych produktów pszczelich, chleba czy dolnośląskich malin.

Podczas Festiwalu na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne ‒ Czerwone Róże z Dobromierza oraz Akacjowe Śpiewule z Kątek. Na scenie odbywały się także konkursy ‒ Wieś miejscem edukacji i rekreacji, którego sponsorami byli: Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Bank Spółdzielczy w Kobierzycach i Firma Jelenia Plast Sp. z o.o. z Jeleniej Góry oraz Poznaj produkt ekologiczny, z nagrodami ufundowanymi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dzieci zdobywały nagrody, rysując w przygotowanym specjalnie dla nich kąciku animacji. Można było też zakręcić przyrodniczym kołem fortuny

Podczas Festiwalu Tradycji Wsi Dolnośląskiej odbyła się także konferencja „Wieś miejscem edukacji i rekreacji” poświęcona tematyce edukacji dzieci i młodzieży w zagrodach edukacyjnych.

Głównymi Sponsorami Festiwalu i Konferencji byli:

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park sp. z o.o.
www.invest-park.com.pl

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Bank Spółdzielczy w Kobierzycach

Firma Jelenia Plast Sp. z o.o. z Jeleniej Góry

Zakład produkcyjny Unipap Strzegom


Patronat honorowy nad Festiwalem objęli:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak
Poseł na Sejm RP Michał Dworczyk
Poseł na Sejm RP Wojciech Murdzek
Poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska
Senator RP Aleksander Szwed
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger

Kolejna edycja Festiwalu Wsi Dolnośląskiej już za rok. Zapraszamy.


Katarzyna Cymbała DODR