Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne 2013

Przychylić nieba turyście

Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Dolnym Śląsku wybrane. Pierwsze miejsce zdobyła Podkówka ze Świdnika w gminie Marciszów, drugie Zacisze Trzech Gór z Jedliny Zdrój a trzecie – Karkonoska Drewniana Chata z Przedwojowa w gminie Kamienna Góra. Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni w sobotę 14 grudnia, podczas Prezentacji Tradycyjnych Stołów Wigilijnych, we wrocławskim Pasażu Grunwaldzkim.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu od lat realizuje zadania związane z rozwojem i promocją agroturystyki w naszym województwie. Jednym z nich jest organizacja wojewódzkiego konkursu na Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne. Konkurs promuje zwycięskie gospodarstwa i dolnośląską wieś jako atrakcyjne miejsce wypoczynku.

Agroturystyka pod lupą

Jest realizowany w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie dolnośląskim. Organizują go wspólnie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Jurorzy oceniali między innymi urządzenie i funkcjonowanie gospodarstwa, jakość świadczonych usług, ofertę kulinarną, dodatkowe atrakcje, inwestycje czy promocyjną aktywność właścicieli.

 

Laureaci Konkursu

 

I miejsce

Podkówka
Anna i Tomasz Stelmach
Świdnik 62, 58-410 Marciszów
Góry Kamienne i Wałbrzyskie

Gospodarstwo leży w dolinie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Jest otoczone Górami Ołowianymi i lasami. Podkówka to miejsce dla osób ceniących spokój, czyste powietrze, zdrowie i naturę. W ofercie
ma 5 pokoi z łazienkami, urządzonych w wiejskim klimacie (haftowana pościel, szydełkowe serwety, kwieciste narzuty). Goście mają do dyspozycji sprzęt RTV oraz stały dostęp do internetu. Jest tu także salon z kominkiem, jadalnia, kuchnia, biblioteczka, taras i weranda. Właściciele serwują swojskie kiełbasy, szynki, boczki, domowy chleb, sery, jogurty, jajka i ciasta.

Jedną z największych atrakcji gospodarstwa są konie. W Podkówce początkujący mogą jeździć konno, pod okiem instruktora. Bardziej zaawansowani korzystają z wyjazdów w teren. Można tu przejechać się bryczką, a zimą saniami. Turystom lubiącym wycieczki rowerowe gospodarze udostępniają rowery. Na terenie Podkówki znajduje się także drewniana altana z grillem i wędzarnią oraz plac zabaw dla dzieci.

 

II miejsce

Zacisze Trzech Gór
Rodzina Sosnowskich i Mierzejewskich
ul. Pokrzywianka 10
58-330 Jedlina-Zdrój
Góry Kamienne i Wałbrzyskie

Gospodarstwo leży w samym sercu Sudetów, u podnóża góry Borowej, w środku Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Jest doskonałym miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi i oazą spokoju dla zapracowanych.

Dom to drewniane wnętrza utrzymane w klimacie minionych czasów. Są tu pokoje z łazienkami,  z których roztacza się widok na góry. Do dyspozycji gości jest duża sala z kominkiem, która zachęca do wieczornych biesiad i imprez okolicznościowych. Jest także ogród, taras i teren wokół domu, gdzie można posiedzieć wśród zieleni albo zorganizować ognisko lub grilla. Atrakcją, szczególnie dla dzieci, są zwierzęta z zagrody. W Zaciszu Trzech Gór można doić kozy i karmić zwierzęta ‒ konie, kucyka, kozy, owce ‒ oswojone i przyjazne.

Gospodarstwo specjalizuje się w przyrządzaniu potraw na bazie naturalnych produktów. Goście mają możliwość spróbowania miodu prosto z pasieki. Kuchnia Zacisza Trzech Gór zdobywa liczne nagrody w konkursach kulinarnych. Gospodarze szczególnie polecają nadziewaną kaczkę, pieczony udziec, polędwiczki w ziołach, faszerowanego karpia i potrawy z dziczyzny. Gospodarstwo to doskonała baza wypadowa do ciekawych miejsc Dolnego Śląska.

 

III miejsce

Karkonoska Drewniana Chata
Danuta Dwojak
Przedwojów 65
58-400 Kamienna Góra,
Góry Kamienne i Wałbrzyskie

Gospodarstwo leży nieco na uboczu, co gwarantuje gościom spokój i dobry wypoczynek. Dookoła rozpościera się krajobraz Karkonoszy z masywem Śnieżki. W okolicach gospodarstwa znajdują się obiekty sportowe, szlaki turystyczne, trasy rowerowe oraz ścieżki dydaktyczne.

Do dyspozycji gości jest tu pięć pokoi, urządzonych w starym wiejskim stylu, salon z kominkiem oraz aneks kuchenny. Wszystkie pokoje mają dostęp do internetu i są wyposażone w telewizory. W gospodarstwie znajduje się duży ogród z grillem i huśtawkami dla dzieci, a także taras, boisko i mała siłownia. Gospodarze organizują spotkania integracyjne i edukacyjne, a także wieczory z kuchnią ormiańską. Współpracują z biurem podróży, które pokazuje turystom okoliczne zabytki. Właściciele Karkonoskiej Chaty organizują jazdę quadami, naukę jazdy konnej i jazdę na nartach.

Specjalnością gospodarstwa jest zdrowe domowe jedzenie. Można tu zjeść miejscowe potrawy, a także dania kuchni gruzińskiej i ormiańskiej.

 

Wyróżnienie

Świerkowe Siedlisko
Krystyna Jasińska i Wiesława Grześków
Karłowice 9/9a
59-830 Olszyna
Góry i Podgórze Izerskie

Gospodarstwo jest położone w Sudetach Zachodnich, 100 m od brzegu Jeziora Złotnickiego. Dom ma prawie 150 lat, ale wygląda doskonale, szczególnie po niedawnym remoncie.

Dla gości przygotowano siedem pokoi urządzonych w rustykalnym stylu. Jest tu kominek, jadalnia, łazienki, sala seminaryjna, biblioteczka z kącikiem czytelniczym, TVSAT oraz bezprzewodowy internet. Goście mogą wypocząć w ogrodzie, na terenie którego znajduje się grill i miejsce na ognisko. Gospodarze organizują imprezy okolicznościowe, kursy decoupage, weekendy z komputerem i weekendy dla wędkarzy.

W kuchni dominują tradycyjne polskie potrawy. To kuchnia z sercem, potrawy są przygotowywane z wiejskich produktów dostępnych w okolicy. Właściciele Świerkowego Siedliska biorą udział w konkursach kulinarnych.

Kwasek włościański i golce w sosie grzybowym z kapustą zasmażaną to dwie potrawy, które zostały nagrodzone w XIII regionalnej edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów. Potrawy te zdobyły także ogólnopolską nagrodę Perła 2013.

 

Wyróżnienie

Leszczynowy Dworek
Anita i Dawid Wróblewscy
Ponikwa 57
57-520 Długopole Zdrój
Ziemia Kłodzka

Gospodarstwo znajduje się w malowniczej wsi Ponikwa, położonej w Kotlinie Kłodzkiej w środkowych Sudetach. Do dyspozycji gości gospodarze oddali całe piętro budynku z pokojami, w pełni wyposażoną kuchnią, dużą salą z TV, z kominkiem i grami oraz samodzielny, przestronny apartament z kuchnią, łazienką, barkiem, TV oraz odrębnym wejściem i miejscem parkingowym. Apartament jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Goście mogą tu biesiadować przy dużym grillu w drewnianej altanie, bądź przy ognisku w naszym lasku, do którego prowadzi ośmiohektarowy młody sad leszczynowy. Atrakcją gospodarstwa jest zarybiony staw z drewnianym pomostem.

Dla najmłodszych jest tu plac zabaw z huśtawkami, ślizgawkami, karuzelą oraz piaskownicą, a także małe boisko do koszykówki i siatkówki. Zimą właściciele gospodarstwa organizują kuligi. Od tego roku gospodyni prowadzi zajęcia edukacyjne z zakresu promocji regionu oraz warsztaty kulinarne.

Ponikwa to dobre miejsce wypadowe na narty i dla rowerzystów.
Od 6 lat gospodarstwo posiada certyfikat ekologiczny. Na zamówienie gości przygotowywane są potrawy regionalne, z wykorzystaniem produktów z własnego gospodarstwa. Specjalność gospodarstwa to pstrąg pieczony z czosnkiem i ziołami.