Nasz miesięcznik

Wydawnictwa

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Paweł Kinasz, Naratów, gmina Niechlów, powiat górowski

Kategoria ROLNIK

Paweł Kinasz, Naratów, gmina Niechlów, powiat górowski

W rodzinnym gospodarstwie Pawła Kinasza i jego żony prowadzona jest wyłącznie produkcja roślinna. Gospodarstwo to dziś 58 ha. W zmianowaniu występują zboża, rzepak ozimy i buraki cukrowe. W układaniu płodozmianu ważną rolę odgrywają międzyplony ozime i ścierniskowe, które pomagają utrzymać ziemię w dobrej strukturze ‒ jest to szczególnie ważne w przypadku gospodarstwa bez produkcji zwierzęcej.

Grunty są uprawiane zgodnie z zasadami Programu rolno-środowiskowo-klimatycznego (wariant 1 Rolnictwo zrównoważone). W gospodarstwie stosowane są praktyki ekologiczne. Właściciele skorzystali z programu „Eko Gmina” na zakup instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła.

W 2014 roku gospodarstwo zajęło drugie miejsce w regionalnym etapie konkursu „Bezpieczne gospodarstwo Rolne”.

Siedlisko znajduje się na ogrodzonej działce, razem z budynkiem mieszkalnym, garażem i wiatą magazynową oraz zbiornikami na zboże o pojemności około 100 ton. Park maszynowy umożliwia  sprawne i szybkie wykonanie zabiegów agrotechnicznych. Właściciele planują powiększenie areału i wprowadzenie nowych technologii i praktyk ekologicznych. Regularnie biorą udział w szkoleniach.

Zmodyfikowano: 05.08.2019