Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

KARCZMA RYBNA w Rudzie Żmigrodzkiej Jan Krzysztof Raftowicz, Radziądz, gm. Żmigród, powiat trzebnicki

Kategoria Firma

Karczma Rybna w Rudzie Żmigrodzkiej, Ruda Żmigrodzka, powiat Trzebnica

Karczma Rybna w Rudzie Żmigrodzkiej stoi tuż przy łowisku dla wędkarzy, na ogrodzonym terenie z hodowlą danieli. Karczmę w samym sercu Doliny Baryczy prowadzi rodzina Jana Krzysztofa Raftowicza. Do okazałego budynku prowadzi zadaszony strzechą mostek. Sama karczma nawiązuje wyglądem do starodawnych chat z regionu Doliny Baryczy z imitacją muru pruskiego, drewnianymi elementami, trzcinowym dachem i polnymi kamieniami okalającymi podstawę budynku. Na każdym kroku widać tu tradycję rybactwa śródlądowego, z którego słynie Dolina Baryczy. Rozległe stawy wraz z doprowadzalnikami, mnichami, przepustami oraz kilometry grobli wokół zbiorników wodnych tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca. To wszystko można podziwiać z letniego tarasu przed karczmą lub spacerując ścieżką przyrodniczą, dostępną w weekendy w godzinach pracy Karczmy.

W klimatycznym, regionalnym wnętrzu uwagę przykuwa kominek w kształcie ryby, a także bar stylizowany na łódź rybacką. Karczma ma dwa poziomy. Na dole znajduje się bar i sala jadalna na ok. 30 osób, na piętrze druga, większa sala na ok. 50 osób oraz taras, z którego można podglądać ptactwo (np. bieliki, czaple i gęsi), dziką zwierzynę czy hodowlę danieli.

Odwiedzający Karczmę turyści mogą spróbować regionalnych ryb. W ofercie znajdują się głównie potrawy z ryb z własnej hodowli, ale także z ryb pochodzących z zaprzyjaźnionego gospodarstwa rybackiego oraz ryb morskich. Do wyboru są ryby z patelni, wędzone (dostępne sezonowood maja do grudnia) oraz inne specjały rybne. Do tego świeże surówki i ciasto z własnego wypieku. W menu goście znajdą również zupę rybną przygotowywana według przepisu gospodarzy. Z myślą o dzieciach przygotowano także zestaw rybny.

Na dzieci czekają atrakcje ‒ dokarmianie danieli, kącik zabaw w karczmie i plac zabaw na zewnątrz, a także spacer ścieżką edukacyjną. Dla wygody rodziców przygotowano krzesełka do karmienia dzieci oraz przewijak.

Karczma Rybna posiada znak „Dolina Baryczy Poleca" odnoszący się do wszystkich potraw z ryb słodkowodnych z menu, który jest gwarancją jakości usługi, wykorzystania produktów lokalnych, bazowania na tradycyjnej kuchni oraz dbałości o aspekt regionalny i ekologiczny.  Potrawy rybne serwowane klientom są przygotowywane z produktów pochodzących z Doliny Baryczy. Większość ryb słodkowodnych figurujących w  menu pochodzi z własnego Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka", hodującego ryby od ponad 25 lat.

Długoletnie doświadczenie właściciela w hodowli ryb słodkowodnych, z zastosowaniem naturalnych pasz oraz ekologicznych metod rozwoju i odłowu, jest gwarancją jakości na talerzach.

Karczma Rybna współpracuje z lokalnym hodowcami i rolnikami, pozyskując od nich wiejskie jaja, miody, mąki, warzywa i owoce, kiszoną kapustę czy swojski chleb. W Karczmie Rybnej można również kupić w sezonie Karpia Milickiego wędzonego, wyróżnionego Perłą 2007 w Ogólnopolskim Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki regionów oraz corocznym certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca". Jest on wędzony na miejscu, naturalnym metodami. Jest także głównym składnikiem pasty serwowanej w karczmie.

Karczma Rybna jest otwarta jest od marca do końca listopada, w weekendy. W wakacje (od 21.06 do 27.09.2019) w piątki, działa również grill-bar.

Od kwietnia 2019 Goście karczmy mogą korzystać z przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, biegnącej wokół największego stawu w gospodarstwie.

 

Zmodyfikowano: 05.08.2019