Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Władysław i Barbara Janczak

Władysław i Barbara JANCZAK, Nowa Wieś Złotoryjska, gm. Złotoryja, powiat złotoryjski

Państwo Janczak prowadzą gospodarstwo rolne samodzielnie od 1991 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 87 ha, z czego 22 ha stanowi dzierżawa. Głównymi kierunkami produkcji rolnej jest uprawa zbóż i rzepaku. W trosce o środowisko gospodarz w pierwszej kolejności stawia na nie chemiczne zwalczanie agrofagów. Stosuje zawsze najlepszej jakości materiał siewny. Stawia również na nowoczesne technologie produkcji, nie zapominając o optymalnej obsadzie roślin i terminach siewu, nawożenia oraz wapnowania gleby. Odmiany stosowane do siewu są zawsze wysokowydajne o wysokim stopniu odporności. Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin jest ograniczane do niezbędnego minimum. Efektem tego są uzyskiwane bardzo wysokie plony: 100 dt/ha pszenicy ozimej, 50 dt/ha rzepaku ozimego oraz 65 dt/ha jęczmienia jarego. W niewielkich ilościach uprawiany jest także łubin na nasiona, który wykorzystywany jest do międzyplonów na zazielenienie.

Właściciele cały czas inwestują w swoje gospodarstwo i dokupują nowe maszyny. Nie zapominają przy tym o estetyce obejścia, zabudowania gospodarcze są w dobrym stanie technicznym. Ostatnią większą inwestycją było postawienie ogrodzenia oraz wybrukowanie podwórka. W obejściu zawsze panuje nienaganny porządek, jest funkcjonalne i urządzone. W siedlisku urządzono ładny przydomowy ogród warzywny.

W opinii Kierownika PZD w Złotoryi gospodarstwo jest w dobrej sytuacji ekonomicznej. Uzyskiwane wydajności zapewniają wysokie dochody. 

Zmodyfikowano: 12.07.2016