Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Regina i Jan Krzysztof Raftowicz

Regina i Jan Krzysztof RAFTOWICZ, Radziądz, gm. Żmigród, powiat trzebnicki

Gospodarstwo Rybackie „Ruda Żmigrodzka”, zlokalizowane w malowniczej Dolinie Baryczy, to prywatna, rodzinna firma. Zostało stworze od podstaw w 1991 roku przez Reginę i Jana Krzysztofa Raftowicz, którzy przeobrazili łąki w stawy, usypując wały ziemne (tzw. groble) i doprowadzając do wybudowanych w ten sposób zbiorników wodę z pobliskiej Ługi (odnoga Baryczy). Właściciele firmy przez lata powiększali obszar gospodarstwa, rozbudowywali je i unowocześniali. Aktualnie gospodarstwo stanowi obręb hodowlany karpi oraz innych ryb słodkowodnych obejmujący grunty o łącznej powierzchni 220 ha, z czego ponad 150 ha to lustro wody. W użytkowaniu jest 14 stawów o różnej powierzchni. Największy staw to Krzysztof Dolny, a jego powierzchnia lustra wody zajmuje 53 ha. Podstawowym profilem działalności jest hodowla i sprzedaż żywego karpia milickiego, opatrywanego co roku certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca”. Ponadto w ofercie rybnej znajduje się: sandacz, szczupak, sum, okoń, lin, amur i drobnica (np. karaś, płoć).

Rocznie wyławia się od 70 do 120 ton ryb, w zależności od czynników pogodowych (suszy, powodzi) czy zwiększonej liczby szkodników rybactwa, jak orły bieliki, kormorany, wydry, które mogą nawet o ok. 30% zmniejszyć hodowlę ryb. Naczelną ich zasadą zawsze była, jest i będzie wysoka jakość oferowanych produktów i usług.

Poza stawami na terenie Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka” znajduje się Karczma Rybna z wędzarnią oraz ogrodzony teren, na którym prowadzona jest hodowla danieli.

Karczma Rybna, usytuowana jest tuż przy łowisku dla wędkarzy i ogrodzonym terenie z hodowlą danieli. Do okazałego budynku karczmy z parkingu prowadzi zadaszony strzechą mostek, pod którym wartko płynie woda skierowana na koło młyńskie. Sama karczma nawiązuje wyglądem do starodawnych chat z regionu Doliny Baryczy: pruski mur, trzcina na dachu, kamień okalający podstawę karczmy. We wnętrzu karczmy uwagę przykuwa ogromnych rozmiarów kominek w kształcie ryby, a także bar stylizowany na łódź rybacką. Karczma ma dwa poziomy. Na dole bar i sala jadalna na ok. 30 osób, na piętrze druga większa sala na ok. 50 osób oraz taras,

z którego można podglądać ptactwo wodne, dziką zwierzynę czy hodowlę danieli. Na dzieci czeka mnóstwo atrakcji: dokarmianie danieli, kącik zabaw dla dzieci w karczmie i plac zabaw tuż przy obiekcie. Większość tych inwestycji była realizowana ze wsparciem finansowym ze środków unijnych. Bez tych dotacji osiągnięcie istniejącego stanu firmy nie byłoby zapewne możliwe. Na terenie gospodarstwa jest 14 stawów rybnych, z czego jeden - o nazwie Szosowy I - został przeznaczony na łowisko komercyjne dla wędkarzy. Staw ten z kształtu przypomina prostokąt, a jego powierzchnia lustra wody wynosi 2,2 ha. Do dyspozycji wędkarzy są drewniane ławeczki i pieńki. W kolejnych latach planowane jest rozbudowanie infrastruktury łowiska o nowe ławki, wiaty (zadaszenia) itp. dla wygody łowiących. Planowe jest również uruchomienie sklepiku z akcesoriami dla wędkarzy.

Gospodarstwo Rybackie od 25 lat prowadzi z sukcesem hodowlę i sprzedaż karpi milickich (90% całej produkcji) oraz innych ryb słodkowodnych. W tym roku uruchomiona została także przetwórnia ryb na terenie gospodarstwa. Rolnik korzystał z dotacji jakie oferuje Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.

Informacje o Gospodarstwie Rybackim, jego produktach i usługach, znajdują się na stronie http://www.ryby.raftowicz.pl

Zmodyfikowano: 29.07.2016