Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Agnieszka Jaroszuk

Agnieszka Jaroszuk zam. Strąkowa, gm. Ząbkowice Śl., powiat ząbkowicki

Samodzielnie prowadzi 21 hektarowe gospodarstwo rolne, które przejęła od rodziców. Na 17 ha gruntów ornych uprawiane są zboża oraz kukurydza na paszę. Średnie uzyskiwane plony zbóż znacznie przekraczają średnią gminną i wynoszą odpowiednio: dla pszenicy ozimej 85 dt/ha i jęczmienia jarego 72 dt/ha.

Gospodarstwo specjalizuje się w chowie bydła mlecznego. Stado podstawowe liczy obecnie 14 szt. krów mlecznych, do tego dochodzą jałówki oraz młodzież w różnych grupach wiekowych z przeznaczeniem na remont stada. Średnia wydajność mleczna wynosi powyżej 6 tys. litrów od 1 sztuki. Duży wpływ na jakość pozyskiwanego mleka i uzyskiwaną wydajność ma stosowana technologia produkcji pasz. Gospodarstwo zainwestowało w zakup nowoczesnego schładzalnika do mleka oraz kompleksowego sprzętu rolniczego do zbioru produkcji własnych pasz objętościowych.

Pani Agnieszka doskonali swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w wielu szkoleniach oraz konkursach m. inn.: „Bezpieczne gospodarstwo „ czy „Najpiękniejsza zagroda”. Uwieńczeniem zdobytych licznych nagród i wyróżnień jest zdobycie w 2013 r. I miejsca w konkursie na najładniejszą posesję i zagrodę gminy Ząbkowice Śląskie.

W przyszłości planowane jest powiększenie stada podstawowego krów i areału gospodarstwa oraz inwestycje w budynki inwentarskie i magazyny zbożowe z wiatą na sprzęt rolniczy.

W obrębie zagrody, urządzony został piękny rekreacyjny ogród kwiatów i krzewów ozdobnych, którego pielęgnacja stanowi dodatkowe hobby właścicielki.

W opinii Powiatowego Zespołu Doradców w Ząbkowicach Śląskich, z którym gospodarstwo od lat współpracuje na terenie zagrody zawsze panuje ład i porządek. Gospodarstwo jest wzorowo zarządzane i posiada stabilną sytuację finansową.

 

 

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 12.07.2014