Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Renata i Marek Pomykała

Renata i Marek POMYKAŁA zam. Wioska, gm. Syców, powiat oleśnicki

Państwa Pomykałowie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 110 ha. W planach rozwojowych mają dalsze powiększenie powierzchni gospodarstwa. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji tuczników w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy średniorocznie 80 macior, od których odchowywanych jest ok. 1300 sztuk tuczników w wadze 110 kg. Tucz prowadzony jest w chlewni o powierzchni ok. 1000 m2, gdzie zwierzęta utrzymane są na rusztach w systemie porodówka – odchowalnia – tuczarnia. Zadawanie pasz jest w pełni zmechanizowane. Hodowla oparta jest głównie na paszach wyprodukowanych w gospodarstwie.
Podstawowe uprawy polowe to zboża, takie jak: pszenica ozima plonująca na poziomie 40 dt/ha, jęczmień jary 40 dt/ha, oraz żyto na poziomie 31 dt/ha. Ważną pozycję w zmianowaniu stanowi również kukurydza, która plonuje na poziomie 100 dt/ha ziarna. Pomimo słabych klas ziem (głównie V kl.), rolnik dzięki stasowaniu poprawnej agrotechniki uzyskuje dobre plony.
Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny park maszynowy niezbędny do obsługi całego procesu agrotechnicznego uprawianych roślin. Maszyny będące w posiadaniu rolnika to: kombajn zbożowy, 3 ciągniki, agregat uprawowo – siewny i opryskiwacz.  Sprzętem rolniczym świadczone są również innym gospodarstwom rolnym usługi rolnicze. Rolnik z powodzeniem korzystał z możliwości modernizacji gospodarstwa rolnego w ramach w ramach PROW.
Gospodarstwo w całym okresie swojej działalności generuje zysk. Rozważnie planowane inwestycje nie stanowią zagrożenia utraty płynności finansowej. Rolnicy dużą wagę przykładają do estetyki obejścia. Wszystkie budynki są zadbane a maszyny i urządzenia zawsze sprawne i w dobrym stanie technicznym. Gospodarstwo stanowi swoistą wizytówkę Wioski, a jego właściciele cieszą się wśród sąsiadów dużym autorytetem i poważaniem.

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 05.07.2013