Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Bożena i Tadeusz Kozłowski

Bożena i Tadeusz KOZŁOWSCY zam. Lubiel, gm. Wąsosz, powiat górowski

Gospodarstwo objął Pan Tadeusz po rodzicach w 1980 r. miało powierzchnię 57 ha, w tym 3 ha stanowiły użytki rolne. Obecnie po wydzierżawieniu dodatkowych 50 ha i produkcja roślinna prowadzona jest na powierzchni 107 ha. Pomimo stosunkowo niskiego współczynnika bonitacji gleb wynoszącego 0,57 w gospodarstwie uzyskiwane są bardzo dobre wyniki produkcyjne. Największą powierzchnię upraw stanowią ozime zboża: pszenica uprawiana jest na pow. 30 ha i plonuje na poziomie 60 dt/ha, również pszenżyto uprawiane jest na pow. 30 ha i plonuje na poziomie 60 dt/ha natomiast żyto na pow. 20 ha plonuje na poz. ok. 40 dt/ha. Oprócz zbóż w gospodarstwie na pow. 20 ha uprawiany jest rzepak plonujący na poziomie 40 dt/ha oraz na pow. 4 ha uprawiane są buraki cukrowe plonujące średnio na poziomie 500 dt/ha. W gospodarstwie stosowane są najnowsze technologie agrotechniki uprawianych roślin z zachowaniem obowiązujących zasad bezpiecznego stosowania dolistnego nawożenia i ochrony roślin.
Rolnik posiada pełen zestaw maszyn rolniczych i narzędzi uprawowych potrzebnych do agrotechniki uprawianych roślin. Gospodarstwo wyposażone jest w: kombajn zbożowy, dwa ciągniki rolnicze DEUTZ FAHR o mocy 164 i 120 KM, agregat uprawowo siewny, opryskiwacz polowy z belką o szer. roboczej 21 m i rozsiewacz nawozów oraz 5-skibowy pług obrotowy firmy KUN, narzędzia uzupełnia agregat podorywkowy KOS. Gospodarstwo wyposażone jest również w przyczepy przystosowane do transportu zboża i silosy BIN o pojemności 250 ton oraz magazyny zbożowe.
W gospodarstwie Państwa Kozłowskich widać rękę gospodarza. W całym obejściu jak i w magazynach, pod wiatami i w garażach panuje ład i porządek, to znaczy, że wszystko znajduje się na swoim miejscu.
Rolnik modernizuje swoje gospodarstwo korzystając ze środków pomocowych UE. W 2012 r. z powodzeniem brał udział w wojewódzkim konkursie organizowanym przez KRUS na „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” zajmując drugie miejsce w województwie. Pan Tadeusz udziela się na rzecz społeczności lokalnej jest przewodniczącym rady sołeckiej Gminy Wąsosz.  

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 05.07.2013