Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Jolanta i Wojciech SKOWROŃSCY z Sułowa w powiecie milickim

Kandydat do tytułu Mistrza dolnośląskiego AGROLIGI 2011 w kategorii Rolnicy

Jolanta i Wojciech SKOWROŃSCY z Sułowa w powiecie milickim
Trzy pokoleniowa tradycja ogrodnicza sięga roku 1954, gdzie wówczas dziadek Wojciech a później ojciec Andrzej hodowali w inspektach warzywa a następnie różnorodne kwiaty, takie jak: chryzantemy, kalie, filodendrony, gerbery, fiołki, anturium itd. Do 1995 roku w gospodarstwie uprawiane były pomidory gruntowe. Państwo Skowrońscy, to rolnicy z wyższym rolniczym wykształceniem, prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 5,70 ha użytków rolnych, specjalizujące się w produkcji pomidorów szklarniowych. Na około 18 tys. m2 pod szkłem uprawiane są pomidory i w niewielkiej ilości ogórki.
W 2000 roku wybudowana została pierwsza duża szklarnia a po roku następna. Technologia produkcji oparta jest na podłożu z wełny mineralnej. Szklarnie ogrzewane są miałem węglowym lub olejem opałowym. Sezon ogrodniczy zaczyna się w kwietniu a kończy w listopadzie. W gospodarstwie uzyskuje są plony pomidorów na poziomie 45 kg z powierzchni 1 metra kwadratowego. Od 2005 roku Wojciech Skowroński po śmierci ojca, sam zaczyna prowadzić działalność ogrodniczą. Przy pomocy matki tworzą produkcję pomidora i ogórka na rynek krajowy. Później produkcja zostaje poszerzona i trafia na rynek UE. Pomidory uprawiane są w szklarniach, a ich pielęgnacja odbywa się w oparciu o metody Integrowanej Produkcji, m.in. do zapylania wykorzystuje się trzmiele a do zwalczania szkodników.
W 2009 roku miała miejsce modernizacja gospodarstwa w ramach PROW 2007-2013 w zakresie instalacji kurtyn energooszczędnych, instalacji rozprowadzającej i dozującej CO2, systemu kontroli fertygacji WCM, zakupu wózków elektrycznych do prac pielęgnacyjnych oraz zakupu robota do oprysków.
Gospodarstwo w 2002. r. brało udział w Konkursie Rolnik Farmer Roku, otrzymując nominację do finału krajowego oraz w konkursie organizowanym przez KRUS na Bezpieczne Gospodarstwo. Gospodarstwo otrzymało certyfikat, potwierdzający prawo do posługiwania się znakiem „Dolina Baryczy Poleca” w sprzedaży i promocji swoich produktów.
Gospodarstwo posiada własną stronę internetową http://skowronski.prv.pl , która pozwala na utrzymywanie bezpośrednich kontaktów handlowych z klientami.

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 03.07.2013