Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Jolanta i Janusz DZIEKAN z Wierzchowic gm. Krośnice w powiecie milickim

Kandydat do tytułu Mistrza dolnośląskiego AGROLIGI 2011 w kategorii Rolnicy

Jolanta i Janusz DZIEKAN z Wierzchowic gm. Krośnice w powiecie milickim
Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 70 ha użytków rolnych, specjalizujące się w uprawach sadowniczych prowadzonych na powierzchni 32 ha. W produkcji sadowniczej dominującym kierunkiem jest uprawa na 20 ha jabłoni (odmian: Jonagold, Delicius, Gala, Topaz, Idared, Elstar, Ligol, Szampion), 4 ha wiśni (odmiany: Łutówka i Kelleriws), 1 ha grusz (odmian: Konferencja, Komisówka i Dicolor) oraz 8 ha czarnej porzeczki (odmiany Titania). Od 1996 roku gospodarstwo stosuje technologię integrowanej produkcji owoców prowadzoną pod nadzorem Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Certyfikat tego Instytutu potwierdza wysoką jakość i zdrowotność produkowanych owoców.
Plony uzyskiwane w gospodarstwie przekraczają średnie i wynoszą odpowiednio: 25 t/ha jabłek deserowych, 10 t/ha wiśni, 10 t/ha gruszek oraz 3 t/ha czarnych porzeczek. Owoce przechowywane są w chłodni owoców z kontrolowaną atmosferą typu ULO. Sprzedaż prowadzona jest w gospodarstwie i w chłodni. Gospodarstwo zaopatruje: okoliczne małe sklepy i supermarkety i prowadzi sprzedaż bezpośrednią swoich produktów na targowiskach oraz prowadzony jest handel obwoźny. Owoce pakowane są w skrzynki wielokrotnego użycia z LOGO, w kartonach oraz opakowaniach siatkowych po 2-5 kg. W przechowalni zainstalowana jest linia sortownicza do jabłek. Część owoców przekazywana jest do przetwórni PPHU „MAURER” w Zarzeczu, gdzie produkowane są dla gospodarstwa soki owocowe bez dodatku wody, cukru i konserwantów, takie jak: jabłkowy, jabłkowo-porzeczkowy, jabłkowo–wiśniowy, w opakowaniach o poj. 0,75 l, 5 l, 0,25 l. Soki są produktem regionalnym i produkowane są w systemie znaku „Dolina Baryczy Poleca”. Pan Janusz jest członkiem Ogrodniczej Grupy Producentów MALSAD Sp.z o.o. prezentującą swoje produktu na stronie internetowej http://www.malsad.pl
Dodatkową formą aktywności gospodarczej jest prowadzenie sklepu spożywczego.
Za dotychczasowe osiągnięcia w 2005 r. rolnik został odznaczony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”. Od 2002 roku pan Janusz jest radnym w gminie Krośnice a od 2010 roku Przewodniczącym Rady Gminy, jest również od 9 lat delegatem grupy członkowskiej Banku Spółdzielczego w Miliczu.

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 03.07.2013