Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Dożynki gminne w Gierałtowcu


Dekoracje w postaci dożynkowego kosza czy zagrody sołtysa, pomysłu Doroty Ziembickiej, witały gości dożynek gminy Złotoryja w Gierałtowcu. Święto plonów odbywające się w niedzielę 9 września rozpoczęła dziękczynna Msza Święta, odprawiona przez proboszcza parafii w Brenniku księdza Tadeusza Tymkowa, który poświęcił przyniesione przez mieszkańców całej gminy wieńce dożynkowe.
Po zakończeniu nabożeństwa, starostowie dożynek ‒ Weronika Gajur i Leszek Kardasz wręczyli gospodarzom gminy bochenek chleba ‒ symbol niedawno zakończonych żniw, którym poczęstowano przybyłych gości.
Następnie oceniono i nagrodzono wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców piętnastu miejscowości gminy Złotoryja. Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały nagrody. 

O tym, że dożynki to święto ludowe przypomniały swoim występem dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gierałtowcu, a także zespoły folklorystyczne Albinki ze Strupic i Fudżijamki z Proboszczowa. Uroczystość uświetnił występ wokalny utalentowanej mieszkanki Podolan Malwiny Barczyckiej. 

Dużym zainteresowaniem dożynkowych gości cieszyło się stoisko Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, gdzie można było oglądać rękodzieło w postaci obrusów i szydełkowych serwet Anny Samiec z Ernestynowa oraz haftowanych i malowanych kopii obrazów sławnych malarzy, wykonanych przez Wandę i Czesława Leśniaków z Uniejowic. Doradcy udzielali porad rolnikom, którzy otrzymywali także wydawnictwa o tematyce rolniczej i wiejskiego gospodarstwa domowego.
Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

Katarzyna Dorna DODR we Wrocławiu, PZD Złotoryja


Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 08.07.2013