Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Dożynki Gminne w Biskupicach OławskichTegoroczne święto plonów w gminie Jelcz-Laskowice odbyło się w niedzielę 26 sierpnia w miejscowości Biskupice Oławskie. Na wielu posesjach stanęły dożynkowe słomiane postaci.
Jak co roku, świętowanie rozpoczęło podziękowanie za tegoroczne zbiory podczas Mszy świętej w tamtejszym Kościele. Następnie korowód dożynkowy, któremu przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice Kazimierz Putyra oraz Starostowie Dożynek Halina Mazur z Grędziny i Mieczysław Lechowski z Celiny, przemaszerował na boisko w Biskupicach. Tam rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy prowadzony przez przewodniczącą KGW w Biskupicach Annę Deskę i sołtysa Biskupic Marka Starczewskiego. 

Poszczególne miejscowości prezentowały wieńce i składały chleb z tegorocznych zbóż na ręce gospodarzy dożynek. Zgodnie z tradycją, chleb został podzielony między przybyłych na święto plonów. W tegorocznym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy uczestniczyło jedenaście sołectw. Za najładniejszy uznano wieniec z Dziupliny, drugie miejsce otrzymał wieniec z Minkowic Oławskich, a trzecią lokatę przyznano Biskupicom Oławskim. 

Dożynkom towarzyszyły II Targi Produktu Lokalnego z pokazem produktów tradycyjnych i regionalnych, podczas których lokalni wytwórcy mogli zaprezentować swoje wyroby. 

Własnoręcznie przygotowane produkty prezentowały również dzieci z klubu edukacyjnego 4H Biskumisie z Biskupic Oławskich, które otrzymały pamiątkową kronikę od DODR we Wrocławiu. Na stoiskach prezentowały się miejscowości z gminy Jelcz-Laskowice. Nie zabrakło i stoiska promocyjnego DODR we Wrocławiu, przygotowanego przez Powiatowy Zespół Doradców w Oławie, gdzie pracownicy Ośrodka prezentowali wydawnictwa i udzielali porad rolnikom.

Iwona Skwarek DODR we Wrocławiu, PZD Oława

Galeria zdjęć
Zmodyfikowano: 08.07.2013