Bezpieczny powrót do zalanego budynku

Ponad dwa tysiące osób na Dolnym Śląsku musiało opuścić swoje domy, uciekając przed wodą powodziową. Jakie środki ostrożności należy zachować, kiedy wracamy do domu? Podajemy zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczące powrotu do zalanych budynków.

Przede wszystkim, zanim wrócisz, upewnij się, że jest bezpiecznie – słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych. Nie wracaj do domu, dopóki władze nie ogłoszą, że można to zrobić. Zanim wejdziesz do domu, upewnij się, że budynek jest stabilny i nie grozi zawaleniem – sprawdź fundamenty i ściany domu pod kątem pęknięć lub innych uszkodzeń. W przypadku wątpliwości zgłoś je do nadzoru budowlanego i władz samorządowych. Nie włączaj instalacji elektrycznej i gazowej bez specjalistycznej pomocy – woda może zalegać w szczelinach i gniazdkach. Sprawdź instalację wodno-kanalizacyjną.

Zdrowie – środki ostrożności

Unikaj kontaktu z wodą, dopóki nie zostanie ona usunięta – może być skażona. Jeśli musisz wejść w kontakt z wodą powodziową, zakładaj rękawice ochronne i wodoodporne buty. Jeśli miałeś kontakt z wodą powodziową lub masz jakiekolwiek objawy choroby – skontaktuj się z lekarzem. Wyrzuć całą żywność, która miała kontakt z wodą powodziową.

Ubezpieczenie i zasiłek

Dokumentuj wszystkie szkody za pomocą zdjęć lub filmów i skontaktuj się z ubezpieczycielem. Jeżeli tego potrzebujesz, zgłoś się po pomoc finansową do gminnego lub miejskiego ośrodka pomocy społecznej. Zasiłek jest przeznaczony na pokrycie kosztów zakupu żywności, leków, opału, odzieży oraz niezbędnych przedmiotów użytku domowego.

Sprzątanie i renowacja

Jak najszybciej usuń wodę i wysusz wnętrze budynku, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Otwórz wszystkie okna i drzwi, uruchom ogrzewanie lub skorzystaj z przenośnych urządzeń grzewczych. Usuń wszystkie elementy, które utrzymują wilgoć i utrudniają wysychanie pomieszczeń. Meble odsuń od ścian na co najmniej 20 cm i podnieś na wysokość minimum 5 cm od podłogi. Zalane pomieszczenia zdezynfekuj, wywietrz, wysusz i odmaluj (szczególnie, jeśli przechowujesz w nich żywność, przygotowujesz posiłki lub jeżeli przebywają w nich dzieci).

Po ustąpieniu wody

Jeśli dom ani jego otoczenie nie stwarzają zagrożenia, można przystąpić do usuwania szkód. Natychmiast po ustąpieniu wody należy: 

  • Sfotografować lub sfilmować straty i jak najszybciej skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym. 
  • Zgłosić szkody w urzędzie gminy. W ten sposób najłatwiej zapewnić sobie dostęp do różnych form pomocy. 
  • Przed przystąpieniem do dalszych działań w budynku – należy wypompować wodę (przede wszystkim z piwnic). Można to zrobić po upewnieniu się, że nie będzie napływać nowa. Trzeba też usunąć wodę z innych, zalanych części budynku (ściany, stropy, podłogi). 
  • Usunąć z domu muł i inne osady zostawione przez powódź. 
  • Wyrzucić wszystkie przedmioty i materiały, których nie można uratować lub które są trudne do wyczyszczenia. Należy zapakować je w worki, szczelnie zawiązać i zostawić w miejscu wyznaczonym przez lokalne władze. 
  • Wymyć i zdezynfekować przedmioty oraz powierzchnie w domu tak szybko, jak to tylko możliwe. Zabiegi te zmniejszą liczbę drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu i pomogą powstrzymać procesy gnilne. 
  • Jak najszybciej osuszyć wszystkie powierzchnie domu i wszystkie przedmioty. Należy zrobić wszystko, żeby osuszyć dom przed zimą – wilgoć zmniejsza izolacyjność cieplną ścian i stropów, a w czasie mrozów może być przyczyną niszczenia materiałów. Sprzyja też rozwojowi grzybów i pleśni. 
  • Zlikwidować pleśń i grzyby wszędzie tam, gdzie się pojawią, podczas suszenia domu. Dopiero, kiedy dom jest całkowicie suchy i wolny od pleśni, można przystąpić do prac remontowych – układania posadzek, wykładzin, malowania ścian itp.

Co wyrzucić, a co zostawić  

Wielu zalanych przez powódź rzeczy nie da się umyć, wyprać, ani zdezynfekować. Trzeba je wyrzucić, bo nawet po wysuszeniu będą siedliskiem bakterii, które przyniosła ze sobą woda powodziowa. Będą też śmierdzieć. 

Bezwzględnie należy wyrzucić: 

  • tapczany, wersalki, fotele i inne meble tapicerowane, 
  • materace, koce, kołdry i poduszki, 
  • pluszowe zabawki i dywany, 
  • czasopisma i książki. 

Ze ścian i z podłóg trzeba usunąć: 

  • wszystkie rodzaje tapet i folie samoprzylepne, 
  • tynki i płyty gipsowo-kartonowe, 
  • drewniane boazerie, 
  • powłoki z farb emulsyjnych i klejowych, 
  • klepkę i mozaikę drewnianą wraz z klejem, 
  • wykładziny dywanowe i PCW (na włókninie i tkaninie), panele. 
     

Powtórnie można wykorzystać jedynie płytki ceramiczne mocowane na klej. Przedtem jednak należy je skuć i oczyścić. Płytki i boazerie z twardego PCV można umyć. Dopiero po takich zabiegach można je ponownie ułożyć.

 

Źródło:
Zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Poradnik Murator

Zebrała Agnieszka Siegel, DODR